Telegram Group 🔥🔥🔥 Get answers in minutes
Questions answered : 48 /50
Guy
Guy
Guy
Guy
Guy
+ 4981 more
Verified Answer verified

Data for an airplane are given as follows: weight W = 30kN, thrust available at sea-level T0 = 4000 N, wing planform area S = 30 m2, maximum lift coefficient CL max = 1.4, and drag coefficient CD = 0.015 + 0.024 C2L. Assume air density at sea-level P8 = 1.22 kg/ m3. Stall speed of the airplane in m/s is

🗓 Mar 8, 2025

Answer is "34.22"

Comments and Discussions

You don't need to login to post your comment

Comments:
30
Views:
60k
Likes:
120k
5 votes
Anonymous 🌐 Punjab
Need full solos
Was this answer helpful?

Was your question answered?

Want to get famous? 📸

Answer question and get 🤩 high-lighted on our homepage.

Just Automated Logo

© 2017-2022 Foxoyo™
All rights reserved.

Facebook Connect with us