A boy has pulled a cart through 40 m applying a force of 200 N. The work done by him is:
The shape and size of a body on which action takes place can also be changed due to:
A force of 15 N moves a body with an acceleration of 3 msโ2. Its mass is:
The work done will be zero if the angle between the force and distance is:
As per ohms law, v ( potential difference) is equal to
Materials having nonlinear voltage-current relationship are?
One of physical quantities which is not a derived quantity
The silicon sample with unit cross-sectional area shown below is in thermal equilibrium. The following information is given: T = 300 K, electronic charge = 1.6 x 10-19C, thermal voltage = 26mV and electron mobility = 1350 cm2/V-sThe magnitude of the electron drift current density at x = 0.5 ยตm is
The value of Stefan-Boltazman constant in SI unit is
The silicon sample with unit cross-sectional area shown below is in thermal equilibrium. The following information is given: T = 300 K, electronic charge = 1.6 x 10-19C, thermal voltage = 26mV and electron mobility = 1350 cm2/V-sThe magnitude of the electric field at x = 0.5 ยตm is
(Electrical energy/time) is equal to
A car is moving at a speed of 36 kmh-1. Its speed expresses in ms-1 is
In applications where measurement of a physical quantity is involved, the OPAMP circuit recommended is