Displacement ⁄ time taken is equal to:
If the resistance of a heating coil is 30Ω and a potential difference is 60V. The current passing should be:
The value of Stefan-Boltazman constant in SI unit is
The silicon sample with unit cross-sectional area shown below is in thermal equilibrium. The following information is given: T = 300 K, electronic charge = 1.6 x 10-19C, thermal voltage = 26mV and electron mobility = 1350 cm2/V-sThe magnitude of the electric field at x = 0.5 µm is
Ratio of sin (x°) of angle of incidence to sin (x°) of angle of refraction is
Time taken by a train to slow down from 80 kmh-1 to 20 kmh-1 with a uniform deceleration of 2 ms-2 is
A train moves with a uniform velocity of 27 kmh-1 for 15 s. distance covered by it is
If 0.6 C charge passes through a wire in 12 s, then current flowing through wire is
Force needed to prevent a body of mass 13 kg from falling will be
Fractional increase in length per Kalvin rise in temperature is
One third of sum of two angles is 60° and one fourth of their difference is 28°. angles are
Solve simultaneous equations 13x - 6y = 20, 7x + 4y = 18
A car is moving at a speed of 36 kmh-1. Its speed expresses in ms-1 is
There are 3 main steps of completion of a project-Development,Review and Roll out.After development, there are 4 people who can independently work and lead the process to the process to the next step i.e. Review.Furtherahead,there are 5 people who can work independently and lead to the next step i.e.Roll-out.In how many ways can a project manager complete the project